Türk Telekom yurt dışı internet çıkışını hızlandırdı

Etiketler: , , , , , , ,

Mart 3, 2008 | Kategori: Bilgisayar

Türk Telekom yurtdışı internet çıkışını 2 Mart 2008 tarihi itibari ile 157 Gbps’a yükseltti. 2005 yılından bu yana yurtdışı bağlantı hızını 5 kat artıran Türk Telekom’un hedefi ise yıl sonunda hızın 350 Gbps’a ulaştırılması.

2005 yılında 33.6 Gbps olan internet yurtdışı çıkış hızının bugünkü artışı ile Türkiye’den yurtdışında en çok erişilen MSN, Google, Facebook, Youtube gibi sitelere, internetin en yoğun kullanıldığı dönemlerde bile kullanıcıların sorunsuz erişmesi ön görülüyor.

Yaklaşık 4,5 milyon ADSL geniş bant kullanıcısının ortalama hat başına 1 Mbit/s bağlantı hızı kullandığı ülkemizde tüm aboneler aynı anda yurtdışı sitelere erişmeye çalıştığında ve kapasitelerinin tamamını kullandığında Türkiye’den yurtdışına yaklaşık 4.500 Gbps çıkış kapasitesine ihtiyaç duyuluyor.

Ancak tüm kullanıcıların aynı anda internete bağlı olmaları ve hepsinin yurtdışında barındırılan sitelere erişmesi mümkünse de böyle bir durumla şimdiye kadar oluşmuş değil. Internet Servis Sağlayıcıların genel yatırım ön görülerinde 6 ile 10 aboneden birisinin internete bağlı olması tahmin ediliyor.
Yorum yapın

Ad Ad Ad Ad

Kapat
E-posta ile paylaş