Sun’dan ‘Sun Streaming Sistem’ IPTV atağı

Etiketler: , , , , , ,

Ağustos 1, 2007 | Kategori: Dijital Ürünler

Sun IPTV 

Sun Microsystems, kablo ve telekom operatörlerinin yeni video tabanlı hizmetler ve tüketiciler için kişiseştirilmiş özel videolar sunarak abone gelirlerini artırmalarına olanak tanıyan “Sun Streaming Sistem”i  hizmete sundu. Sun Streaming Sistem, sektörün ilk yüksek seviyede ölçeklenebilir ve düşük maliyetli video sunma platformu olma özelliğini taşıyor.

Şirketin kurucularından Andy Bechtolsheim tarafından tasarlanan Sun Streaming Sistem, video başına 50 dolardan daha düşük bir fiyata 2 Mbps hızında 160 bin eşzamanlı video parçacığını destekliyor. Bu da rakip platformların streaming kapasitelerinin 10 katına denk geliyor. Sun Streaming Sistem, 32 entegre 10 Gigabit Ethernet optik ağ portu, her şeyin bir arada bulunduğu yüksek yoğunlukta video streaming paketi çoklama, anahtarlama ve routing özelliklerini bir araya getiriyor.

Bütünleşik bir IPTV Platformu

Sun Fire x64 sistemleri, depolama ve anahtarlama teknolojileri üzerinde çalışan dağıtık yazılım takımından oluşan bütünleşik bir platform olan Sun Streaming Sistem, yeni Sun Streaming yazılımı, yeni Sun Fire X4950 Streaming Switch, Sun Fire X4500 veri sunucusu ve Sun Fire X4100 sistemlerinden oluşuyor. 

Açık sektör standartlarına dayanan Sun Streaming Yazılımı, tüm video streaming sistemini yöneten ve işleten tek nokta olma özelliğini taşıyor. Yazılım, operatörlerin MPEG-2 ve MPEG-4 formatları, 1 Mbps’ten 20 Mbps’e kadar bit-rate desteği, Standard-definition (SD) ve high-definition (HD) streaming, şifreli ve clear content streaming, en az altı trick-play ayarı, Ağ Kişisel Video Kaydedicisi (Network Personal Video Recorder (nPVR)) özellikleri ve ekleme ve onay tabanlı hedef reklamcılığı için kişiselleştirilmiş çalma listeleri gibi video streaming özelliklerini pazara sunma sürelerini kısaltıyor. CORBA, XML, http ve RTSP gibi açık yazılım standartları, uçtan uca video çözümü için operatörlerin üçüncü-parti bileşenleri kolaylıkla bütünleştirmelerine olanak tanıyor.

Ölçeklenebilir hafıza önbellek tabanlı içerik anahtarlama ve streaming motoru Sun Fire X4950 Streaming Switch, parçacık başına ölçeklenebilir düşük maliyetli video streaming sunulabilmesi için 320 Gbps ve 2 terabyte hafızaya kadar en yüksek streaming yoğunluğunu sunuyor.

İkinci nesil AMD Opteron işlemciler üzerinde çalışan ve en yeni sunucu ve depolama teknolojilerini bir araya getiren Sun Fire X4500 sunucu da, 7 inçlik raf alanında 9400 saatlik 2Mbps video içerik depolamasına olanak tanıyan 24 TB depolama ünitesi ile bir dört yollu x64 sunucunun performansını ve mümkün olan en yüksek depolama yoğunluğunu sağlıyor. 

Sun Streaming Sistemi yakından inceleme olanağı

Sun’ın Menlo Park Kampüsü’ndeki Sun Çözüm Merkezi de Sun Streaming Sistem/IPTV çözümü için hizmet vermeye başladı. Şu anda pilot projeler ve iş ortaklarıyla faaliyetler için kullanılan Sun Çözüm Merkezi potansiyel müşterilerin, OEM’lerin ve ISV’lerin Sun Streaming Sistem’in kapasitesi, mimarisi hakkında daha detaylı fikir sahibi olmalarına ve bu uçtan uca çözümleri detaylı bir biçimde değerlendirmelerine olanak tanıyacak.

Sun ayrıca Sun Streaming Sistem performansının ve yatırımların geri dönüşünün optimize edilmesine olanak tanıyan, yerinde kurulum ve test, fabrika entegrasyonu ve uçtan uca destek ve rahat ve üretken bir deneyim için Sun uzmanlarına hızlı erişimin de yer aldığı bir dizi hizmeti de duyurdu. Sun, telefonla ve online destek, yazılım güncelleme ve yükseltmeler, kendi kendine yardım için gerekli araç ve uyarılar gibi temel yazılım hizmetlerini içeren yazılım aboneliğini de başlattı.

Sun Streaming Sitem ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.sun.com/streamingsystem adresinden ulaşılabilir.
Yorum yapın

Ad Ad Ad Ad

Kapat
E-posta ile paylaş