Pil dünyasında devrim: Kağıt pil

Etiketler: ,

Ağustos 14, 2007 | Kategori: Dijital Ürünler

Kağıt Pil 

Kağıt formuna sahip olan, esneklik, hafiflik ve çevreye uyumluluk özellikleri ile geliştirilen yeni pil, elektronik cihazlarda  ses getirmeye aday.

ABD’li araştırmacılar tarafından geliştirilen pil, inceliği, esnekliği ve hafifliği ile tüketici elektroniği üreticilerinin dikkatini çekmeye aday görünüyor.

Geliştirilen pil, elekrolit ile doldurulup içine karbon nanotüpler gömülmüş kağıt teknolojisini kullanıyor. Teknolojide, karbon nanotüpler elektrodları oluştururken; kağıt, ayırıcı görevi görüyor ve elektrolit de akımı sağlıyor.

Kağıt pilin, başparmak ile işaret parmağı arasında tutulabilecek kadar ince ve küçük olan ilk prototipi, 2.5 voltluk gerilim sağlayabiliyor. Bu gerilim ile küçük bir vantilatör ya da el feneri çalıştırılabiliyor.

Araştırmacılar, yeni geliştirdikleri pilin kolayca büyütülüp, daha birçok elektronik cihazı çalıştırabilecek ölçeğe getirilebileceğini de belirtiyor. İki ya da daha fazla kağıt pilin üstüste konulması ile gücün artırılabileceğini belirten araştırmacılar, bu denemenin 10 adet için başarılı ile yapıldığını, istenirse 500 adet için dahi yapılabileceğini ekliyor.

Her ne kadar yeni kağıt piller, şu anda kullanılan lityum iyon piller kadar verimli olmasa da, elektronik cihaz üreticilerinin daha portatif ve çok fonksiyonlu ürün tasarımı için aradıkları kompakt pil kavramına yeni bir seçenek oluşturmaya aday görünüyor.
Yorum yapın

Ad Ad Ad Ad

Kapat
E-posta ile paylaş