Microsoft Silverlight

Etiketler: , , , ,

Nisan 19, 2007 | Kategori: Yazılım

 

Microsoft, Silverlight adını verdiği yeni eklentisi ile internet ve tasarım araçları alanında bir numara olan Adobe’a bu alanda daha fazla rakip olmayı istiyor.

Adobe Flash Player gibi internet tarayıcı eklentisi olarak çalışacak olan Silverlight uygulaması, internet sitelerinde doğrudan zengin video içeriği ve interaktif medya sunmaya olanak sağlayacak.

Silverlight, aralarında Internet Explorer, Safari ve Firefox’un da bulunduğu birçok tarayıcı ile uyumlu çalışabiliyor. Farklı işletim sistemleri üzerinde çalışan, farklı internet tarayıcılarla aynı uyumu gösterdiği belirtilen Silverlight eklentisinin, son kullanıcıların işletim sistemlerine uyumlu video oynatıcı yazılım yükleme zorunluluğunu da ortadan kaldıracağı belirtiliyor.

Microsoft, Silverlight ile üç ayrı kullanıcı profiline hizmet vermeyi hedefliyor. Bu kullanıcı profilleri arasında, internet üzeriden zengin video ve medya içerik sağlayıcıları, interaktif uygulama tasarımcıları ve geliştiricileri ile internet tabanlı içerik görüntülemek isteyen son kullanıcılar bulunuyor.

Silverlight programının deneme sürümünün nisan sonundaki MIX 2007 konferansında hazır hale gelmesi planlanıyor.
Yorum yapın

Ad Ad Ad Ad

Kapat
E-posta ile paylaş