Lenovo pilleri geri çağırıyor

Etiketler: , , , , , ,

Mart 3, 2007 | Kategori: Bilgisayar

 

Lenovo, dizüstü bilgisayarlarlarda kullandığı, Sanyo’nun imal ettiği pilleri geri çağırdı. Dünya genelindeki bu çağrı ile 205 bin pilin değiştirilmesi planlanıyor.

Lenovo firması, dünya genelinde satışa sunduğu 205 bin dizüstü bilgisayar pilini geri çağırdı. Geri çağrılan pillerden yaklaşık 100 bin tanesine yakını ABD’de,  geri kalanları ise diğer ülkelerde bulunuyor. Sanyo tarafından üretilen bu pillerin geri çağırılmasının nedeni ise aşırı ısınma olarak gösteriliyor.

Sorunlu olan bu piller dokuz hücreli ve FRU P/N 92P1131 seri numaralarına sahip.  Şirket, seri numaraları belirtilen pillerin kullanılmaması gerektiği uyarısını yaptı.

Lenovo, bu çağrı ile son altı ay içerisinde yaprığı ikinci geri çağırmasını ilan etmiş oluyor. Eylül 2006’da gerçekleşen önceki geri çağırma’da, Sony  firması tarafından üretilen ve ThinkPad modellerinde kullanılan 526 bin  adet lityum-iyon pil geri çağrılmıştı. Bu tarihte geri çağrılan piller, Sony tarafından üretilen ve Apple ile Dell firmalarının da aralarında bulunduğu şirketlerin ürettiği dizüstü bilgisayalarlarda kullanılan dünya çapındaki 10 milyondan fazla pilin geri çağırılması sürecinin  bir parçasıydı.

Sanyo, ısınma ihtimali bulunan bu pillerin geri çağırılma işleminin maliyetini Lenovo şirketi ile paylaşacağını açıkladı. Dünyanın üçüncü büyük bilgisayar üreticisi olan Lenovo’nun altı ay içerisinde pilleri iki kez geri çağırmasının tüketici güveni ve görüşünü olumsuz yönde etkileyeceği belirtiliyor.
4 Yorum var

 1. engin yıldırım
  28 Ekim 2008

  pil sorunu bendede oluştu şuan pil tam karşımda duruyor ve pile bakıyorum ve çok sinirliyim kim geri çağıracaksa pili çağırsın zaten pilde benden hoşlanmadı geri gitmek istiyo:):) ilgililere duyrulur lenovadan nefrett ettirtmesinler


 2. mesut
  17 Şubat 2009

  benim elimde yukarda verdiğiniz seri numaralı bir pil var ve arızalandı peki ben bu pili değiştirebilirmiyim ve nasıl değiştirebilirim


 3. haberci
  17 Şubat 2009

  Lenovo Türkiye ile iletişime geçebilirsiniz.
  http://www.lenovo.com/contact/tr/tr/


 4. Volkan
  07 Ekim 2009

  FRU P/N 92P1184 BATARYA VAR ELİMDE BİLGİSAYAR GÖRÜYOR YALNIZ DOLMUYOR..
  NE YAPABİLİRİM CİHAZIN HALEN GARANTİSİ VAR


Yorum yapın

Ad Ad Ad Ad

Kapat
E-posta ile paylaş