Intel’in Atomu

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Mart 12, 2008 | Kategori: Donanım

Intel Atom 

Dünya’nın önde gelen işlemci üreticisi Intel, yeni işlemci markası olan “atom”u duyurdu. Atom, Intel’in az enerji harcayan işlemcileri ve taşınabilir internet cihazları için tasarlayacağı işlemcilerin ortak ismi olacak. 

Silverthorne kod adıyla gündeme gelen ve düşük enerji tüketimine sahip, yeni nesil mobil internet aygıtları için tasarlanan işlemciler bundan sonra Atom olarak anılacak. 2008 yılının ilk çeyreği sonunda iki yeni modelinin de duyurulması beklenen Atom işlemciler, yeni nesil, düşük güç tüketimi teknolojisini kullanıyor ve işlemcinin görev geçişleri arasında kendini kapatarak güç tüketimininin önüne geçiyor.
 
Atom adıyla kullanılacak olan diğer bi işlemci ise, daha önce Diamondville kod adıyla bilinen tek çekirdeğe sahip ve çok ucuz dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan işlemcileri. Intel’in “netbook” adını verdiği ve 250 doların altında bir fiyat tabanına oturması beklenilen ucuz dizüstü bilgisayar işlemcisi standart Intel işlemcilerden daha basit bir tasarıma sahip.

Intel, Menlow adıyla bilinen işlemci ailesini de Centrino Atom olarak değiştirdi. Menlow işlemcileri de yine düşük güç tüketimine sahipken entegre grafik, kablosuz ağ ve daha ince, daha hafif tasarıma sahip.

    "Intel’in Atomu" yazısı ile ilgili yazılar:
  • Benzer yazı yokYorum yapın

Ad Ad Ad Ad

Kapat
E-posta ile paylaş