Intel, Extreme serisine yeni işlemciler ekledi

Etiketler: , , , , , ,

Temmuz 19, 2007 | Kategori: Donanım

Intel 

Intel, yeni çıkaracağı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için işlemci modelleriyle birlikte Extreme serisini genişletiyor. Pil ömrü konusunda daha avantajlı olan yeni nesil dört çekirdekli Intel işlemciler 2008 yılında piyasaya sunulacak.

Bu modeller arasında yer alan Intel Core 2 Extreme X7800 çift çekirdekli mobil işlemci 2.6 GHz hızında çalışıyor. Güç tasarrufu konusundaki yeniliklerden en önemlisi, terfi (overclock) kilidinin kaldırılmış olması. Gerekli değişiklikleri uygulayabilecek kullanıcılar isterlerse, işlemcilerini daha yüksek bir hızda çalıştırabilecek. Özellikle video, oyun ve tasarım alanlarında duyulan ihtiyaçların mobil işlemcilerin daha güçlü olması gerektiğini altını çizen mobil platform grubu yöneticisi Mooly Eden, dizüstü sistemlerin en hızlı büyüyen segment olduğuna da dikkat çekti.

Masaüstü modellere bakıldığında ise çift çekirdekli Intel Core 2 Extreme QX6850 dikkat çekiyor. 3.0GHz hızla çalışan işlemcinin sistem veriyolu hızı ise 1333 MHz. Özellikle oyuncuların ve grafik dizayn ile uğraşanların kullanabileceği yeni işlemci yüksek performans isteyen tüm kullanıcılara hitap ediyor. Yeni mobil işlemcilerin önümüzdeki iki ay içinde vitrinlere çıkacağı açıklanırken, masaüstü sistemcilerin ise iki hafta içinde satışa sunulacağı belirtildi. Yeni işlemcilerin fiyatları ise 163-1000 dolar arasında değişiyor.
Yorum yapın

Ad Ad Ad Ad

Kapat
E-posta ile paylaş